Samad Ghasemi

Samad-Ghasemi-a

صمد قاسمی، عکاس یکی از ماندگارترین عکس های تختی
12 سالش بود که از تبریز به تهران آمد و کارش را در عکاسخانه” فتو پلاس” شروع کرد، نزد “عزیزالله رشتی” فوت و فن عکاسی را آموخت و چند سال بعد در پاساژ علمی، عکاسخانه باز کرد.
“اصغر بیچاره” ،که در طبقه سوم همان پاساژ دفتر سینمایی داشت، جواز کسب عکاسی” فتو پرس” را به او بخشید تا او بتواند به صورت رسمی فعالیت کند. در سال 1358، عکاسخانه فعلی‌اش نزدیک میدان فردوسی را خرید و تا آخرین ساعات عمرش در آنجا کار کرد، عکاسخانه‌ای که به سبب اجبار در فارسی‌نویسی تابلو سردر مغازه‌ها، به “عکاسی پرش” تغییر نام داده است.
حالا نزدیک به 8 سال از مرگ “صمد قاسمی” می‌گذرد و “ناصر” که به گفته پدر” عکاس بسیار ماهر و ورزیده‌ای است”(1) ، وظیفه نگهداری و معرفی آثار او را بر عهده گرفته است، آرشیو گران بهایی که حاصل نیم قرن تلاش بی‌وقفه ی صمد قاسمی در تهیه عکس‌های خبری برای معتبرترین نشریات و خبرگزاری‌های داخل و خارج کشور بوده است.
یکی از ماندگارترین عکس‌های صمد قاسمی، تصویری است که “تختی” را در کنار مادرش نشان می‌دهد، تختی آماده اعزام به مسابقات جهانی است و عکاس در چند فریم خداحافظی پهلوان را ثبت می کند.
قاسمی در کنار تشک تمرین و مسابقه، در حاشیه ملاقات ها و استقبال های مردمی از تختی، در نمایش جمع آوری کمک های مردمی به زلزله زدگان بویین زهرا و در جشن ازدواج تختی حضور دارد و این لحظات را ماندگار می کند.
در آرشیو “فتو پرس”، عکس های بسیاری از اجرای برنامه ی ورزشکاران باستانی در زورخانه های بانک ملی و جعفری و حضور آن ها در جشن های تولد پهلوی دوم در ورزشگاه امجدیه دیده می شود، که به گفته “ناصر قاسمی” این مجموعه بیش از 1800 فریم است.
عکس های زیر به لطف “ناصر قاسمی” و با اجازه وی از مجموعه آرشیو “صمد قاسمی” انتخاب شده است، برای تهیه آرشیو عکس های “فتو پرس” می توانید با شماره 09363213263 تماس بگیرید.

 1- اشاره به گفتگوی صمد قاسمی با روزنامه ایران با عنوان ” زمان را غافلگیر کن!

Samad-Ghasemi-1
Samad-Ghasemi-2
Samad-Ghasemi-3
Samad-Ghasemi-4
Samad-Ghasemi-5
Samad-Ghasemi-6
Samad-Ghasemi-7
Samad-Ghasemi-8
Samad-Ghasemi-9
Samad-Ghasemi-10