Kirkpinar,Oil wrestling

Kirkpinar_b

افسانه كشتي روغني”Kirkpinar”

بر طبق افسانه ها، کشتی روغنی “Kirkpinar” در سال 1361 (بر اساس تقویم ترک ها) در شهر تراکیا شروع شده است. در سال 1354 “اورهان قاضی”، پسر بزرگش “سلیمان پاشا” را با هدف فتح “روم ایلی” به ساحل مقابل می فرستد. (روم‌ایلی نام ترکی است به معنی سرزمین روم که از قرن پانزدهم میلادی به بعد در اشاره به متصرفات امپراتوری عثمانی در نواحی جنوبی بالکان به کار می‌رفت. در ترکیه امروز کلمه “تراکیا” در اشاره به بخش اروپایی ترکیه، جایگزین روم‌ایلی شده است) .
در تاریکی شب سربازان و اسب های آماده شده به ساحل روم ایلی نقل مکان می کنند، نخستین سربازانی که موفق به رسیدن به ساحل دشمن می شوند به “Kirkpinar”(چهل نفر) معروف می شوند.
عبارت “KIRK”(چهل)، در دنیای اسلامی ترکی دارای ارزش فراواني است، که اشاره به چهل اولیای الهی دارد؛ به همین دلیل هم “سلیمان پاشا” برای خود چهل نفر را به عنوان نیروی پیشگام انتخاب کرده بود.
این چهل نفر موفق به فتح جزیرهايی که امروزه به نام “Geliboluyarımada” معروف است، می شوند و در آنجا قلعه ای به یادگار مانده از دوران بیزانس به نام “قلعه خوک” را فتح می کنند.
در آنجا، سربازان به منظور نفوذ به درون “روم ایلی” و جمع آوری اطلاعات برای “سلیمان پاشا” به سه دسته مختلف تقسیم می شوند.
در بین این چهل جنگاور، دو برادر بودند که در زمان های فراغت همواره با یکدیگر به مبارزه و کشتی گرفتن می پرداختند.
یک روز شدت و زمان کشتی گرفتن این دو برادر، به حدی طولانی می شود که دیگر جنگاوران به قصد جدا کردن این دو برادر از یکدیگر به آن ها نزدیک می شوند و آن دو را از یکدیگر دور می کنند، ولی این دو برادر به دلیل شدت جراحات ناشی از مبارزات و خستگی می میرند، دوستانشان این دو را در کنار یک درخت بید مقدس، به خاک می سپارند و به راهشان ادامه می دهند.
جنگاوران پس از اتمام ماموریتشان و در مسیر بازگشت، قصد زیارت مزار دوستانشان را می کنند، ولی هنگامی که به نزدیکی درخت بید مقدس می رسند با صحنه ي شگفت آوری مواجه می شوند: از سر مزار دو برادر، چشمه ای زلال در حال جوشيدن و سرازیر شدن است.
این داستان افسانه ای، سال هاست که در میان ملت ترک سینه به سینه نقل می شود.

در زمان سلطان “سلیمان اول” ( این دوران در ترکیه به صده باشکوه معروف است و از سلطان سلیمان اول با عنوان “Kanuni” یاد می شود) توجه ویژه ای به کشتی روغنی “Kirkpinar” و شهر ادیرنه به عنوان محل برگزاری مسابقات آن شد و بعد از او در دوران حکمرانی پسرش، “سلطان سلیم دوم” زیباترین مسجد ترکیه، توسط معمار شهیر ترک، معمار سینان در شهر ادیرنه بنا شد.
در دوران مراد سوم (1546-1595) پیمان صلحی مابین او و پادشاه ایران امضا شد و کشتی گیران معروف ایرانی برای رقابت با کشتی گیران ترک به عثمانی می آمدند و قهرمانان ترک نیز به ایران دعوت می شدند.
اكنون سالها است که برای گرامی داشت یاد این دو جنگاور مسابقات کشتی “Kirkpinar” برگزار می شود و چشمه آبی که بر مزار این دو جنگاور جاری است در طی سالیان طولانی به چشمه “Kirkpinar”معروف شده است.
مسابقات کشتی سنتی یا کشتی روغنی ترکیه كه از سال 1346 ميلادي آغاز شده، همه ساله در اواخر ماه ژوئن در نزدیکی شهر ادیرنه (Edirne)، برگزار می شود.
این مسابقات در فضايی باز و پوشیده از چمن برگزار مي شود و كشتی گیران مي بايست پيش از برگزاري مسابقه، تمام بدن خود را آغشته به روغن كنند.
لباس کشتی گیران، شلواری چرمی است که از کمر تا زانو های کشتی گیر را می پوشاند، کشتی گیری پیروز است که بتواند پشت کشتی گیر رقیب را، به زمین بزند (همچون سایر رقابت های کشتی) و یا بتواند کشتی گیر رقیب را تا بالای شانه های خود بالا ببرد.
رقابت های کشتی روغنی”Kirkpinar دررکوردهاي گینس به عنوان قدیمی ترین رقابت ورزشی که تاکنون نیز در حال اجرا است، ثبت شده است.
از سال 1964ميلادي، مسئولیت برگزاری مسابقات کشتی روغنی”Kirkpinar” را شهرداری شهر ادیرنه بر عهده گرفت.
در طول یک سال حدود 300 مسابقه در ترکیه برگزار می شود که به طور متوسط، میزبان حداقل 10 میلیون تماشاچی می باشد.
تا سال 1975 هیچ محدودیت زمانی برای مسابقات کشتی “Kirkpinar” وجود نداشت و پهلوانان تا موقعی که بر حریف خود برتری پیدا نکرده بودند با یکدیگر کشتی می گرفتند که این مبارزه گاهي تا چند روز نیز ادامه داشت، بدین صورت که پهلوانان از ساعت 9 صبح كشتي را آغاز مي كردند و تا غروب به مبارزه با یکدیگر می پرداختند و در صورتی که بر حریف خود پیروز نمی شدند، ادامه مسابقه از صبح فردا ادامه می یافت.
از سال 1975 مسابقات کشتی “Başpehlivan “ ها (پهلوانان بزرگ) در طول 45 دقيقه انجام می پذیرد و اگر هیچکدام از پهلوانان نتوانند بر حریف خود پیروز شوند، مسابقه 15 دقیقه دیگر ادامه پیدا می کند و اگر پهلوانان در این 15 دقیقه نیز به پیروزی نرسند، پیروز میدان با نظر ناظران مسابقه انتخاب می شود. مسابقات پهلوانان نیز در بازه های 30 دقیقه ای و 10 دقیقه ای انجام می شود.
در تاریخ 20 ژوئن سال 1960، فدراسیون ورزش های سنتی جمهوری ترکیه، توسط دولت این کشور تاسیس شد که وظيفه رسيدگي به امور ورزش هايی چون سوارکاری، کشتی روغنی، کشتی آبا و دیگر ورزش های سنتی را برعهده دارد.

اين يادداشت توسط دوست عزيزم ” عليرضا دلاور”  تهيه شده كه ادامه آن را مي توانيد از اينجا دانلود كنيد.

Kirkpinar-1

Kirkpinar-2

Kirkpinar-3

Kirkpinar-4

Kirkpinar-5

Kirkpinar-6

Kirkpinar-7

Kirkpinar-8

Kirkpinar-9

Kirkpinar-10

Kirkpinar-11

Kirkpinar-12