Maciej Dudzik

Maciej-Dudzik_a

زورخانه به روايت وب سايت لهستاني مجله MensHealth
“ماسیج دودزیج”، عکاس لهستانی در یادداشتی که برای وب سایت لهستانی مجله سلامت مردان (MensHealth)،می نویسد به توصیف مشاهداتش از حضور در زورخانه” آستانه”ی شیراز می پردازد.
وی می نوسید:” از طریق کتاب های راهنمای معرفی ایران، مطلع شده بودم، مکان هایی به نام “زورخانه” در ایران وجود دارند.
هر چند ایرانی ها رغبتی برای نشان دادن زورخانه به من نداشتند ولی از طریق یکی از دوستانم توانستم در زورخانه ای در شیراز حاضر شوم و مراحل مختلف اجرای حرکات ورزشی را عکاسی کنم.
با وجود اینکه در اکثر شهرهای بزرگ ایران، زورخانه وجود دارد، ولی این مکان ها، گاهی از چشم خود ایرانیان نیز پنهانند و پیدا کردن نشانی آنها برای توریست ها کار مشکلی است.
زورخانه مکانی است که مردانی با سنین مختلف (پیر و جوان) و مشاغل گوناگون برای یک هدف مشترک دور هم جمع می شوند تا علاوه بر تقویت جسم به تکامل روح نیز دست پیدا کنند(غالبا این تمرینات در شب ها انجام می شود).
درب ورودی زورخانه، کوتاه طراحی شده است تا موقع ورود به نشانه احترام و تواضع، خم شوید، سقف آن نيز به مانند معابد مهری(عبادتگاه میترا) گرد است و روی دیوارهای آن تصاویر متعددی از پهلوانان قدیم نقش بسته است.
تاریخچه زورخانه به بیش از 2 هزار سال پیش باز می گردد، لیکن با ورود اسلام، این ورزش تاثیر فراوانی از مذهب تشیع گرفت و امروزه ذکر امام علی و امام حسین در کنار اشعار حماسی شاهنامه به کار برده می شود.

وی در ادامه ضمن معرفی وسایل و ابزار این ورزش، نحوه اجرای عملیات ورزشی هر ابزار را به كمك تصويرسازي هاي زيبا، توصیف می کند.


سپاس فراوان از سرکار خانم آنا مارچینوفسکا “Anna Marcinowska”-کارشناس ارشد ایران‌شناسی از دانشگاه کراکوف لهستان- که اين يادداشت را برايمان ترجمه كردند و همچنین سپاس از جناب آقای رضا نیک پور و شهرام شهريار برای راهنمایی های ارزنده اشان.

وب سايت عكاس: http://maciej-dudzik.daportfolio.com

Maciej-Dudzik-1
Maciej-Dudzik-2
Maciej-Dudzik-3
Maciej-Dudzik-4
Maciej-Dudzik-5
Maciej-Dudzik-6
Maciej-Dudzik-7
Maciej-Dudzik-8
Maciej-Dudzik-9
Maciej-Dudzik-10
MensHealth-1
MensHealth-2
MensHealth-4
MensHealth-3