Pahlavani Stamps

Pahlavani-Stamp-a

تمبرهای پهلوانی

پس از 85 سال از انتشار نخستین تمبر ایران، تمبری با موضوع ورزش زورخانه در ایران منتشر یافت. در چهارم آبان  1332، مجموعه تمبر ورزش های باستانی ایران در 5 قطعه به چاپ رسید. که در یکی از تمبرهای این مجموعه، ورزشکاری در حال میل زدن به تصویر کشیده شده بود.
11 سال بعد، 2 قطعه تمبر به مناسبت یادبود هجدهمین دوره بازی های المپیک (توکیو-1964) منتشر شد که یکی از آن ها به ورزش چوگان اختصاص داشت و دیگری تصویری بود از مرحوم “حسن اقبال” میاندار زورخانه بانک ملی.
تصویر مبارزات کشتی پهلوانی در تمبر شصت و پنجمین کنگره بین المللی المپیک در سال 1346، تمبر سومین دوره مسابقات کشتی آزاد جام آریا مهر، در سال 1348 و تمبر یادبود بیستمین دوره بازی های المپیک (مونیخ-1972) مورد استفاده قرار گرفت که در این تمبرها کشتی گیران ایرانی به جای دوبنده، تنکه کشتی پهلوانی پوشیده بودند.

تصویر پهلوانان صاحب بازوبند و نامی ایران، تنها یک بار و آن هم در سال 1366 به مناسبت بیستمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی، بر روی تمبرهای ایران نقش بست، هر چند در زمان حیات غلامرضا تختی، جمهوری دومنیکن در یکی8 قطعه تمبر یادبود قهرمانان و نامداران المپیک رم، صحنه پیروزی تختی بر حریفش را به چاپ رسانده بود.
از جمله تمبرهای پهلوانی منتشر شده در خارج از ایران، می توان به تمبر معرفی ورزش های افغانستان در سال 1961، تمبر بازی های آسیایی دهلی 1982 و تمبرهای کشتی روغنی در ترکیه اشاره کرد.

Pahlavani-Stamp-1
Pahlavani-Stamp-3
Pahlavani-Stamp-5
Pahlavani-Stamp-4
Pahlavani-Stamp-14
Pahlavani-Stamp-8
Pahlavani-Stamp-15
Pahlavani-Stamp-7
Pahlavani-Stamp-6
Pahlavani-Stamp-12
Pahlavani-Stamp-13
Pahlavani-Stamp-2

Pahlavani-Stamp-9
Pahlavani-Stamp-11
kirkpinar-stamps